W dzisiejszych czasach zdolność rozróżniania dobra od zła jest bardzo ważna. Czy potrafimy  kształtować u naszych dzieci możliwość wyboru i odróżniania dobrych i złych postaw?
Jak rozwijać tą trudną umiejętność w życiu codziennym?

Wspomaganie dzieci w  rozwijaniu zdolności rozróżniania dobra od zła oraz naturalnej skłonności do niesienia pomocy potrzebującym to skomplikowane cele wychowawcze. Realizacja ich nie może być okazjonalna, trzeba je wkomponować w codzienność.

Jak to zrobić?

Prostym i skutecznym sposobem radzenia sobie w tej sytuacji jest czytanie dzieciom baśni, które mają działanie terapeutyczne. Zabierajmy je do dalekich krain, magicznych światów i odważnych bohaterów. Dzięki różnym historiom poznają świat, odkryją  nowe i nauczą się radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Wybierajmy nie tylko te, gdzie zakończenie jest szczęśliwe a zło przegrywa.  Nie róbmy tego naszym maluchom. Przecież doskonale wiemy, że świat nie jest różowy. Pokazujmy różne odcienie codzienności. W czytanych baśniach niech dziecko styka się z różnymi historiami, nie tylko tymi wesołymi i szczęśliwie się kończącymi ale też smutnymi gdzie los bohaterów nie zawsze jest wesoły. Musimy tylko wyczuć , czy nasze dziecko jest już gotowe na te smutne i trudne historie. I tutaj właśnie baśnie pomogą oswoić się z różnymi sytuacjami. Utożsamiając  się z głównym bohaterem dziecko przejmuje wzorce moralne, sposób myślenia i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Różne opowieści pobudzą wyobraźnię, zachęcą do stawiania pytań i odnajdywania odpowiedzi. Nauczą się odróżniać dobro od zła. Będą potrafiły współczuć i być wrażliwym na cierpienie innych.

Dobrą okazją dla różnicowania dobra i zła są rozmowy z dzieckiem po przeczytaniu baśni z których wynika, że warto być odważnym, prawdomównym i dobrym dla innych. Powinniśmy tak prowadzić rozmowę, aby dzieci wypowiadały się o tym, co przydarzyło się bohaterom i jak radzili sobie z przeciwnościami.

Musimy przede wszystkim pamiętać , aby uczyć dziecko  dobrych uczynków w życiu codziennym.  Dziecko kształtuje swój charakter  pod wpływem opinii wygłaszanych przez ważne dla niego osoby.  Dlatego my dorośli musimy obdarzyć dziecko swoją uwagą oraz chwalić je, kiedy poprawnie wykona zadanie i uświadamiać dlaczego jest to takie ważne.

Pamiętajmy, że to my rodzice jesteśmy wzorcem zachowań i to my kształtujemy postawy moralne naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *