Rozwój inteligencji emocjonalnej.

Emocje odgrywają zasadniczą rolę w życiu każdego dziecka. Towarzyszą mu w różnych sytuacjach, odpowiadają za relacje ze światem zewnętrznym.

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju emocjonalnego. W tym okresie u dzieci zaczynają się kształtować emocje i uczucia. To tutaj przeżywają ich największy wachlarz. Wszystkie emocje są dla nich bardzo ważne, przeżywają je z taką samą siłą i intensywnością. Dzieci w tym okresie nie umieją ich nazwać, ale wyrażają je całym sobą. Reakcje są wybuchowe, gwałtowne, ale też szybko przemijają i gasną.  W tym czasie poznają, identyfikują i wyrażają emocje, a więc bogaci się i różnicuje ich życie emocjonalne. Uczucia, emocje jakie doznają właśnie w tym okresie będą rzutowały na ich dalsze losy.

I tutaj my rodzice, nauczyciele, powinniśmy  zadbać o rozwój inteligencji emocjonalnej.

Musimy wykształcić tzw. dobre nawyki emocjonalne –umiejętności związane z odbiorem, a także okazywaniem stanów emocjonalnych.

Pierwsze lata w życiu dzieci są bardzo znaczące dla ich  późniejszego funkcjonowania. W tym czasie kształtują się nawyki, zachowania, postawy, determinujące dalsze życie.
Pierwszym środowiskiem, w którym funkcjonują, a co za tym idzie zdobywają pierwsze umiejętności – jest rodzina. To na nas spoczywa odpowiedzialność za umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych dziecka, co jest chyba najtrudniejszym zadaniem jaki nas rodziców czeka. Rozmawiajmy  z dziećmi w domu o emocjach, nie tylko ich, ale również swoich. Możemy wieczorem każdego dnia opowiadać, jak dzisiaj minął nam dzień, jakie emocje nam towarzyszyły. Później zapytajmy dziecko o to samo. Nie ukrywajmy przed maluchem swoich uczuć. Pozwólmy mu przeżywać emocje zarówno te pozytywne jak i negatywne. Niech wie, że złość, gniew to normalna reakcja, która występuje u każdego człowieka. Tylko sposób ich okazywania i wyrażania jest różny. Jednak ważne jest to, aby odbyło się to w akceptowalny społecznie sposób. Musimy pamiętać o tym, żeby nie bronić naszych dzieci przed każdą przykrością. Muszą same nauczyć się  radzić z emocjami i rozwiązywać konflikty. Tylko w ten sposób ich rozwój będzie przebiegał w sposób harmonijny.

Aby dzieci nauczyły się radzić sobie z trudnymi emocjami musimy pokazać im odpowiednie techniki oraz strategie radzenia sobie z nimi:

 

– baw się w zabawy z wyrażaniem uczuć (stwórzcie karty na których namalowane będą różne emocje, niech maluch sam próbuje je wyrażać)

-pamiętaj, dziecko  uczy się przeżywania emocji, patrząc, jak Ty to robisz

– nie bagatelizuj uczuć – one są dla dzieci ważne, więc pozwól ich doświadczać

– rozmawiaj o różnych uczuciach  – nazywaj je

– ćwicz z dzieckiem zachowania typowe dla różnych sytuacji społecznych, np. poprzez odgrywanie scenek z podziałem na role

– czytaj dziecku książki w których bohaterowie zmagają się z różnymi emocjami.

Więcej wskazówek dotyczących rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci znajduje się w naszej książce „Świat Florka”.

*zdjęcie pochodzi z portalu freepik.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *