Dzień, w którym nasze dziecko idzie do przedszkola po raz pierwszy, jest bardzo ważny w jego życiu. Dlatego my rodzice musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ten czas adaptacji do nowych warunków dziecko przeszło łagodnie i bez płaczu.

Pamiętajmy że:

każde dziecko w różnym tempie przechodzi okres adaptacyjny, manifestując to na różne sposoby a naszą rolą jest nauczyć się to akceptować i szanować. 

Dziecko wie doskonale, że musi rozstać się z rodziną, ze środowiskiem dla siebie bardzo dobrze znanym i wejść w teren którego nie zna.Teraz musi nauczyć się “żyć” w nowym środowisku w oparciu o panujące nowe zasady. To często u dziecka wywołuje sytuację stresową a mianowicie – lęk, złość czy gniew. Ale nie oszukujmy się także my rodzice przeżywamy podobnie. Oddajemy przecież swój największy skarb pod opiekę osób których nie znamy. Rodzi to w nas wiele niepokojów i wątpliwości które podświadomie przenosimy na maluszka. Z doświadczenia wiem (pracujemy jako nauczycielki w przedszkolu) że musi istnieć ścisła współpraca między rodzicami a przedszkolem. Współpraca ta musi być przede wszystkim bardzo dobrze przemyślana, oparta na ustalonych wcześniej  zasadach, tak aby jak najlepiej ułatwić dziecku nową drogę.

Najważniejszą rzeczą jaką musimy zrobić przed pójściem dziecka do przedszkola to oswajać go z myślą o pójściu do przedszkola. Przed przystąpieniem do grupy najlepiej by było kilka dni wcześniej odwiedzić przedszkole. Pokazać jak wygląda jego sala przedszkolna, plac zabaw, przywitać się  z nauczycielką. W większości przedszkoli odbywają się dni adaptacyjne gdzie dzieci i rodzice mają możliwość poznania nauczyciela, swojej grupy, sali, zapoznania się z rozkładem dnia  czy  przyjrzeć się placówce. Musimy uświadamiać dziecku jak wiele jest zalet z chodzenia do przedszkola opierając się na własnych wspomnieniach o przedszkolu (np.nowe znajomości,  nieznane zabawy,  wielu kolegów). Wybierzcie się też do znajomych którzy mają już swoje dzieci w przedszkolu, niech oni opowiedzą jak wygląda dzień w przedszkolu.Czytaj opowiadania w których bohaterowie chodzą do przedszkola. Jeśli pierwszy dzień będzie trudny, nie zabieraj dziecka od razu do domu, ponieważ jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że płaczem może wymusić wszystko. Nie wymuszaj na dziecku żeby od razu po przyjściu z przedszkola opowiadało co się wydarzyło ponieważ wywołuje to niepotrzebny stres. I co najważniejsze nie strasz dziecka przedszkolem.

W miarę oswajania się z rzeczywistością przedszkolną dziecko nabierze zaufania do nowego miejsca, nauczycieli , dzieci. Z naszej strony konieczna jest konsekwencja działania idąca w parze z umiejętnością słuchania dziecięcych uczuć.

 

To my – rodzice musimy pamiętać o tym, że:
  •  w przedszkolu zdobędzie wiele sprawności i umiejętności
  • nabierze odwagi i wiary we własne możliwości
  • nauczy się współpracy z rówieśnikami
  • w sposób wszechstronny zostanie przygotowane do pójścia do szkoły

 

Ważne jest, by dziecka nic w przedszkolu nie zaskoczyło – niech dowie się od Was jak najwięcej !
Dziecko, jeśli będzie rozumieć, dlaczego chodzi do przedszkola, na pewno to zaakceptuje.

Kliknij i pobierz

 

Książka, która ułatwi Wam proces adaptacji dostępna tutaj

Wydana została już kolejna część przygód Florka, którego pokochały dzieci 🙂
W zestawie taniej. Do kupienia tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *