Kontakty z rodzicami w pracy nauczyciela przedszkola są codziennością. Współpraca rodziców i nauczycieli ma bardzo duże znaczenie. Dla nas nauczycieli to bardzo istotny a zarazem trudny aspekt naszej pracy. Praca nauczyciela przedszkola często jest przez rodziców niedoceniana, większy autorytet mają nauczyciele w szkole. Chociaż małymi krokami zaczyna się to zmieniać.

Jak powinny wyglądać relacje nauczyciel – rodzic?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że rodzice są różni. Jedni są bardzo zaangażowani i chętni do współpracy, inni są zawsze na “nie” a jeszcze inni obojętni. Musimy jednak pamiętać, że jednej i drugiej stronie zawsze zależy na dobru dziecka.

“Złote” rady dla rodziców

 

SZCZEROŚĆ

Rodzice powinni zgodnie z prawdą poinformować nauczyciela np. o sytuacji zdrowotnej, problemach wychowawczych czy niepokojących zachowaniach dziecka. To pomoże nam  poznać i zrozumieć dziecko. Otwartość i szczerość rodziców zawsze zaowocuje podczas współpracy z nauczycielem oczywiście  z korzyścią dla dziecka.  Nie zatajanie pewnych informacji i zdarzeń, pozwali nam lepiej zrozumieć zachowanie dziecka. Bo przecież My  nauczyciele  i tak  prędzej czy później wszystko  zauważymy, więc udawanie i sugerowanie,  że np.”w domu tak nie robi, musiał się tego nauczyć w przedszkolu” mija się z celem i tak naprawdę działa na niekorzyść dziecka. A przecież celem rodziców i wychowawców przedszkolnych jest to samo – dobro dziecka i wspomaganie jego   rozwoju.

 ZAUFANIE

Rodzice muszą zaufać nauczycielowi, bo bez zaufania taka współpraca nigdy nie przyniesie efektów. Dla nas nauczycieli jest to bardzo ważne, bo przecież naszym zadaniem jest wspomaganie wychowania i przede wszystkim harmonijnego  rozwoju dzieci. Zaufanie do nauczyciela będzie również miało pozytywny wpływ na dziecko, bo nawet najlepszy nauczyciel i najlepsze metody, techniki i formy pracy nie dadzą oczekiwanych efektów, jeżeli nie będzie istniało wsparcie  i zaufanie ze strony rodziców.

ZROZUMIENIE

Nauczyciel ma w sali ponad 20 dzieci i oczy dookoła głowy, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie jest w stanie wszystkiego zauważyć. Rodzice maja zazwyczaj mnóstwo próśb jednak my nauczyciele choć bardzo się staramy  pamiętać  o wszystkich prośbach, staramy się być zawsze uśmiechnięci i spełniać każde  życzenie – to warto jednak pamiętać, że mamy pod opieką całą grupę maluchów, a jesteśmy tylko ludźmi i może nam się zdarzyć gorszy dzień. Jeśli nauczyciel zwraca uwagę na nieprawidłowości w rozwoju lub zachowaniu dziecka to nie odbierajmy tego jako atak. Dobro dziecko to dla nas podstawa.

GOTOWOŚĆ DO WSPÓŁPRACY

Tylko współpraca i porozumienie między rodzicami dziecka a wychowawcą w przedszkolu daje najlepsze rezultaty i najlepiej wpływa na dziecko. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają trudności ze swoim zachowaniem lub potrzebują dodatkowych ćwiczeń.  My nauczyciele jesteśmy otwarci na rodziców organizujemy zajęcia otwarte, spotkania, uroczystości. Zawsze służymy doświadczeniem i pomocą. Rodzice również coraz częściej są przychylni i angażują się w życie przedszkola. Nie bójmy się współpracować z nauczycielami przedszkola.

Rodzice powinni zapoznać się a przede wszystkim  zaakceptować i uszanować zasady obowiązujące w przedszkolu, rytm dnia, panujące w danej  placówce zwyczaje i tradycje, a także z uwagą przyjąć wskazówki i zalecenia nauczyciela.

Wzajemna otwartość przyniesie owoce – szczęśliwe dziecko.

Daty spotkań z rodzicami oraz  ważne notatki można zapisać w Planerze Nauczyciela Przedszkola

Wersja Czarna do kupienia TUTAJ

 

Wersja Różowa do kupienia TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *