Kształtowanie czynności samoobsługowych u dzieci jest bardzo istotne w procesie ich rozwoju. Wykonując różne czynności na miarę swoich możliwości zaspokajają własne dążenie do samodzielności. Wczesne kształtowanie czynności samoobsługowych pozwala na przekształcenie ich w nawyki. Dziecko zachęcane przez rodziców i nauczyciela do doświadczania, badania otaczającego go świata już od najmłodszych lat buduje własną samodzielność.

Niby proste prawda?

A coraz więcej dzieci w wieku trzech lat przychodząc do przedszkola nie potrafi założyć sobie butów, nie wspomnę o założeniu kurtki czy zapięciu guzików.  Czeka, aż pani pomoże nie próbując poradzić sobie z daną czynnością. Skąd się to bierze? Mam wrażenie, że czasy w których żyjemy zmuszają nas do ciągłego “biegu”. Jesteśmy zabiegani, zapracowani i często, aby było szybciej wyręczamy własne dzieci w najprostszych czynnościach. Króluje nadopiekuńczość. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie na tym rola świadomego rodzica polega. Naszych zadaniem wychowawczym jest to, aby tak wykształcić czynności samoobsługowe aby przekształciły się w nawyk. Bez pośpiechu z dużą ilością cierpliwości powinniśmy wspierać nasze pociechy gdy tego potrzebują. Słowami typu: “brawo”, “świetnie sobie poradziłeś” zmotywujemy dziecko do działania.

Pamiętajmy, że dzieci w wieku przedszkolnym mierzą się z wieloma zadaniami w zakresie samoobsługi typu:

  • samodzielne spożywanie posiłków, prawidłowe posługiwanie się sztućcami, nakrywanie do stołu,
  • sygnalizowanie swoich potrzeb fizjologicznych, umiejętności korzystanie z toalety,
  • samodzielne (naprzemienne ruchy) mycie rąk: po powrocie ze spaceru, placu zabaw, po korzystaniu z toalety, po zabawach ruchowych i plastycznych, przed i po posiłku,
  • opanowywanie sztuki ubierania się i rozbierania, zapinania i odpinania guzików,
  • zakładanie kapci i butów, wiązania sznurowadeł,
  • dobieranie odpowiedniego stroju do warunków atmosferycznych.

Dużo prawda ? Jednak jeśli zaczniemy małymi krokami, już od najmłodszych lat kształtować czynności samoobsługowe u dzieci, nie będą miały problemu w przedszkolu z samodzielnością.

Aby wspomaganie czynności samoobsługowych przebiegało harmonijnie tłumaczmy, wyjaśniajmy. Pokazujmy dziecku jak wykonać daną czynność na własnym przykładzie. Czytajmy odpowiednią lekturę. Zaaranżujmy zabawy tematyczne np.: w ubieranie lali na spacer, prawidłowe mycie rąk czy zapinanie sweterka misiowi. To od nas samych zależy jak ukierunkujemy zabawę, ale jedno jest pewne – naszym dzieciom na pewno się spodoba. Pamiętajmy, że w codziennych czynnościach ćwiczy sprawność ruchową, spostrzeganie, myślenie, uwagę i osiąga dojrzałość społeczną.

Stawiajmy zadania na miarę możliwości dziecka a odniesie sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *