Dzieci w naturalnym odruchu ciekawości świata aż rwą się do samodzielności.

Niecierpliwość i wyręczanie to główne cechy charakteryzujące rodziców, których zadaniem jest kształtowanie i rozwijanie u dzieci samodzielności. Samodzielny przedszkolak najpierw czy się w domu od rodziców.

Znacie to?:

 • jesteśmy w przedszkolnej szatni, nasze dziecko ma zdjąć/założyć kurtkę a  my przy najmniejszej napotkanej trudności lecimy z pomocą i robimy to za nie, to samo dotyczy zdejmowania i zakładania butów. Zazwyczaj spieszymy się do pracy, do domu i świadomie bądź nieświadomie wyręczamy dziecko, zabierając mu możliwość nauki.
 • prosimy, aby dziecko umyło rączki i co robimy? Sprawdzamy czy robi to właściwie, przy okazji pomagając mu dokładnie nałożyć mydło, precyzyjnie wytrzeć rączki i jeszcze zakręcimy za niego kran

Takich przykładów jest więcej, bardzo często właśnie tak przebiega nauka czynności samoobsługowych w warunkach domowych.

Jedne dzieci uczą się szybko innym podatność uczenia się przychodzi trudniej. Nie porównujmy tylko dajmy im szanse, aby daną umiejętność opanowały w swoim tempie, ale wspierajmy i kształtujmy nowe czynności samoobsługowe.

Dzieci rozpoczynające edukację przedszkolną, które czynności samoobsługowe opanowały już w domu będą odczuwały mniejszy stres i będą dumne ze swojej samodzielności. Niestety obserwując na przestrzeni ostatnich lat zachowania dzieci przychodzących do przedszkola, to  dzieci są coraz mniej samodzielne w porównani do swoich rówieśników kilka lat temu. Często rodzice popełniają błąd myśląc, że dziecko ma jeszcze czas i odkładając naukę samodzielności na potem, aż podrośnie. Co może być powodem takiego zjawiska: przede wszystkim nadopiekuńczość rodziców, obecny ciągły pośpiech i brak czasu.

O kształtowaniu czynności samoobsługowych pisałyśmy tutaj.

Jak wspierać samodzielność dziecka, aby ułatwić początki edukacji przedszkolnej?
Należy  przede wszystkim przyzwyczajać dziecko do samodzielności w zakresie czynności samoobsługowych. Co jest ważne i od czego zacząć?

Naucz dziecko

 

 1. Mycia rąk z przestrzeganiem kolejnych etapów tej czynności i dokładności ich wykonywania,
 2. Kontrolowanie  i sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych,
 3. Prawidłowego wycierania nosa chusteczką higieniczną,
 4. Umiejętnego i kulturalnego jedzenia, posługiwanie się sztućcami
 5. Wkładania i zdejmowania kapci i butów,
 6. Odnoszenia zabawek na ich stałe miejsca, umiejętność sprzątania.

Samodzielny przedszkolak. – rozwijając  samodzielność  naszego dziecka wzmacniamy i wspieramy:

 

 1.  Pewność siebie
 2. Poczucie bezpieczeństwa,
 3. Podstawowe potrzeby: działania, samodzielności i osiągnięć;
 4. Gromadzenie doświadczeń;
 5. Otwartość na nowe wyzwania
 6. Motywację do pokonywania trudności

Kiedy rozpocząć naukę samodzielności? Odpowiedź jest tylko jedna:
Naukę samodzielności należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej.

Pamiętajmy,że drogę do samodzielności można przejść tylko małymi, ale konsekwentnymi kroczkami. Pośpiech jest niewskazany,a pojawiające się przeszkody są po to, by je pokonywać.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *