W nawiązaniu do pór roku, do ważnych wydarzeń, do ciekawych zjawisk postanowiłyśmy co jakiś czas publikować scenariusze, które najbardziej przypadły przedszkolakom do gustu i które się sprawdziły.
Dzisiaj propozycja dla starszych przedszkolaków, choć każdy z Was może z proponowanych zabaw wybrać coś dla siebie, zmodyfikować, dostosować do swoich dzieci.

Proponujemy Wam również piosenkę, która idealnie wpasowuje się do marcowej pogody.

Dla chętnych jest do pobrania karta pracy oraz pomoce służące do przeprowadzenia niektórych zabaw.
Mamy nadzieje, że taki wpis również Wam się spodoba.

Temat: W marcu jak w garncu.

Cele ogólne:

-zapoznanie dzieci z wybranymi przysłowiami ludowymi związanymi z wiosną,

-określenie zjawisk pogodowych charakterystycznych dla wiosny,

-posługiwanie się symbolami oznaczającymi stan pogody,

Cele operacyjne: dziecko

-wypowiada się na temat znaczenia poznanych przysłów,

-słucha wybranych utworów dla dzieci i wypowiada się na ich temat,

-opowiada, jaką mają treść wybrane symbole graficzne, którymi oznacza się zjawiska pogodowe,

Przebieg zajęć:

1.Nauczyciel tłumaczy dzieciom czym są przysłowia. Przysłowia zazwyczaj wywodzą się z tradycji ludowych. Oznacza to, że dawno temu ludzie przez długi czas obserwowali pogodę i zauważyli związek między zjawiskami w różnych miesiącach. Związek ten wyrazili w krótkich zdaniach, czasem rymowanych, i przekazywali tę mądrość w postaci przysłów z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Od naszych przodków wiemy więc, że “W marcu jak w garncu”. 

2.Słuchanie fragmentu wiersza Joanny Kulmowej “W marcu jak w garncu”.

W marcu 

Gotuje się wiosna w garncu.

Miesza się.

Bulgocze.

Burzy.

Słońcem wzbiera w każdej przydrożnej kałuży.

To zastyga przymrozkiem niewielkim,

to zielonych pąków wypuszcza bąbelki,

to znów śniegiem jak kożuchem zetnie,

to wiatrem zakotłuje po ogrodach, 

aż się nam uwarzy marcowa pogoda.(…)

Rozmowa na temat wiersza:

-Jakie zmiany zachodzą w pogodzie wczesną wiosną?

Dzieci z pomocą nauczyciela oraz na podstawie wiersza próbują zinterpretować i wyjaśnić sens przysłowia “W marcu jak w garncu”.

Dzieci wycinają kontur garnka. Otrzymują od nauczyciela narysowane na kartonikach symbole: słońca, deszczu, śniegu, chmury. Mówią co przedstawiają symboliczne rysunki. Naklejają je na garnek.

3. “Marcowa pogoda” – zabawa inhibicyjno – incytacyjna

Nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły: wiatru, deszczu, burzy, gradu. Każdy zespół naśladuje ruchem stan pogody, po usłyszeniu wyznaczonego mu instrumentu perkusyjnego.

-kiedy nauczyciel zagra na tamburynie- zespół wiatru pokazuje rękoma i całym ciałem wiatr,

-na dźwięk trójkątów – zespół deszczu pokazuje opady deszczu, przebierając palcami rąk w powietrzu, z góry na dół, uderzając o podłogę

-na dźwięk talerzy- zespół burzy pokazuje grzmoty piorunów tupaniem podłogi, uderzaniem dłońmi w uda, uderzaniem dłonią o dłoń

-na dźwięk kastanietów – zespół gradu pokazuje opady gradu pukaniem zgiętym palcem o podłogę, pstrykaniem palcami

4. “Jaka będzie jutro pogoda?’

Nauczyciel pyta dzieci: Czy wiecie, jak można przedstawić na obrazku: burzę, wiatr, deszcz, śnieg, słonce, zachmurzenie?

Zapoznanie dzieci z symbolami graficznymi, za pomocą których przedstawia się prognozę pogody. Wyszukiwanie w Internecie prognozy pogody dla danej miejscowości. Konfrontowanie symboli, które dzieci widzą na mapie, z pogodą za oknem.

5. Dokończ rytm. Układanie rozpoczętego rytmu z sylwet otrzymanych w kopercie przez nauczyciela: słońce, chmury, deszcz, śnieg, wiatr, słońce……

6. Zabawa ruchowa: “Różne pogody”. Swobodna ekspresja do utworu Jezioro Łabędzie P. Czajkowskiego. Dzieci poruszają się swobodnie po sali rysując w powietrzu różne wzory otrzymanymi wcześniej paskami bibuły.

7. Masaż relaksacyjny.

Dzieci dobierają się parami. Jedno z dzieci kładzie się na brzuchu, drugie wykonuje masaż na jego plecach. Nauczyciel przypomina dzieciom, że dotykamy jedynie pleców koleżanki/kolegi i nie można nikogo szarpać, szczypać czy uderzać.

Stuka deszcz o parasole,

ja bez parasola wolę- kapu-kap, kapu-kap.

Skaczę sobie przez kałuże,

w nos się śmiejąc ciemnej chmurze – chlapu-chlap, chlapu-chlap

Dziecko delikatnie dotyka pleców koleżanki/kolegi opuszkami wszystkich palców obu dłoni. Palcem wskazującym i środkowym naśladuje skakanie. Po wysłuchaniu wierszyka dzieci zamieniają się rolami.

Piosenka “Marzec czarodziej”

 

Karta pracy do pobrania:

pobierz pdf

Symbole pogody:

symbole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *