Metoda sylabowa
Naukę czytania warto rozpocząć w każdym wieku, jeśli tylko nasze dziecko wykazuje zainteresowanie literkami.Dla większości z nas rodziców ta umiejętność wydaje się bardzo trudna do opanowania przez nasze dziecko i ciągle wydaje nam się, że jest za wcześnie.
Możemy przecież wprowadzić dziecko w świat literek poprzez zabawę. I tak było u nas. Nie było w planach nauki czytania, bo przecież kto powiedział, że 5-latek musi umieć czytać? Była zabawa, a ku naszemu zdziwieniu okazało się, że nasz synek czyta. Metoda sylabowa była wykorzystywana podczas naszych zabaw. Opis całej metody znajdziecie tu.
Nie chcę Was zanudzać naukowym wpisem, chcę pokazać jak my korzystaliśmy z tej metody niekiedy nawet pomijając pewne etapy. Wszystko zależy od nas i od zaangażowania naszego dziecka.
Najważniejsze hasło NAUKA PRZEZ ZABAWĘ.
Zabawy z literkami rozpoczęliśmy w wieku 3 lat. Były to różnego rodzaju zabawki zawierające literki. Była to tylko i wyłącznie zabawa, ale przesłaniem było wprowadzenie dziecka w świat literek. Nie pytaliśmy się dziecka jaka to literka, dziecko samo zadawało interesujące go pytania.
Kolejnym etapem było wprowadzenie do zabawy samogłosek ustnych (o, i, a, e, u dopiero później ó, y). Przy nauce samogłosek możemy również wizualizować ich kształt pokazując I jak igła, U jak uśmiech, O jak oko lub pokazujemy przy ustach kółeczko głośno wymawiając literkę O.
Po opanowaniu samogłosek co okaże się dla waszego dziecka bardzo łatwe przechodzimy do zabaw sylabowych.
Celem opanowania tego etapu jest umiejętność łączenia spółgłoski z samogłoską i całościowe odczytywanie takiej sylaby. Dziecko wie, że ma połączyć dwie literki.
następnie po opanowaniu pierwszych sylab wprowadzamy kolejne połączenia np.:
zestawienia z tą samą samogłoską np.:
W trakcie zabawy pokazujemy zapisane samogłoski lub sylaby i głośno je odczytujemy, zachęcając dziecko do powtarzania za nami.
- wskazywanie sylaby wypowiadanej przez nas,
- wyszukiwanie określonej sylaby w wyrazie i wskazywanie jej
- układanie z ruchomego alfabetu
Kolejny etap to łączenie dwóch sylab otwartych w wyrazy np.:
lala, baba, papa, jaja,sala, pole
Na tym etapie zaczęliśmy zabawę z dominem sylabowym. Świetna zabawa w którą grała cała nasza rodzina.
Oto materiały które wykorzystywaliśmy do naszych zabaw
Kolejnym etapem było tworzenie wyrazów z sylab, próby odczytywania wyrazów
Do pobrania, kliknij by pobrać
Swietny artykul! Moja 4.5 letnia corka zna juz prawie wszystkie literki, chce teraz zaczac z nia nauke czytania. Co to za ksiazka, ktora widac na zdjeciu? Mozna prosic o jej tytul?
Ślicznie dziękujemy. Książeczka to Wielka Księga Przedszkolaka wydawnictwa MAC.
Witam. Jak się nazywa książka w której czyta się sylabami?
Książka ze zdjęć to Książeczka to Wielka Księga Przedszkolaka wydawnictwa MAC.
Witam. Czy mogłabym prosić o podanie tytułu książki, w której czyta się sylabami? Bardzo mi się spodobała, a właśnie zamierzamy zabrać się za naukę czytania.
Książeczka ze zdjęć to Książeczka to Wielka Księga Przedszkolaka wydawnictwa MAC.
Witam. Proszę o podanie tytułu książki, w której czyta się sylabami.
Książeczka ze zdjęć to Książeczka to Wielka Księga Przedszkolaka wydawnictwa MAC. Polecamy również “Mój pierwszy elementarz. Czytamy metodą sylabową”.
Proszę również o podanie jakie to jest domino. Dziękuję
Firma Aleksander – Sylaby w dominie.
Witam, nie mogę znaleźć ksiażki, której tytuł Pani podała. Dostępne są jedynie ćwiczenia o takim tytule, a nie ma podręcznika. Proszę o odpowiedź, w dzisiejszej sytuacji nauczania domowego bardzo byłaby przydatna.
Pozdrawiam
Beata
To jest część ćwiczeń w której są zawarte właśnie ćwiczenia z sylabami ze zdjęć. Kolor książeczki pomarańczowy.
To chyba jakas tajemnica ….. Wstawiając zdjęcie z książką , wypadaloby podac jej tytul …..
Tytuł książeczki pojawił się w pierwszych komentarz. Książeczka to Wielka Księga Przedszkolaka wydawnictwa MAC – pomarańczowa.
Jaki tytuł nosi książka z wierszami o literkach?
Bardzo dziękuję, przydatny materiał. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
bardzo dziękuję za ciekawe pomysły na pracę z dziećmi. Podawała Pani tytuł książeczki do czytania sylabowego. Czy mogłaby Pani podać mi również skąd są te materiały z bingo literowym, sylabowym. Próbowałam to odnaleźć w internecie. Nie udało mi się :(. Z góry bardo dziękuję. Pozdrawiam.
Witam, jak to jest z wprowadzaniem wielki, małych liter i liter pisanych?
Czy uczyła Pani najpierw samych liter?
Pozdrawiam
Dziewczyny! Bardzo pomocny wpis. Właśnie zaopatrzyłam się we wszystkie polecane rzeczy. Robicie świetną robotę, dziękuję 🙂
Dziękujemy 🙂
A ja mam pytanie- czy jak uczyła Pani synka czytać to początkowo wyodrębniła Pani na kolorowo dane sylaby? Weźmy np wyraz MAPY …zauważyłam że moj synek (3latka 2 miesiace) ma problem jak sa one napisane ciagiem,bez odstępu, o ile ja mu napisze zachowując odstęp w danym wyrazie, tak w książce mu trudno odczytać ciąg 2 sylab i to z dwoch paradygmatow. Jakiś fajny patent dla początkującego malucha?
Witam.
Czy mogę prosić o informację gdzie kupić takie zielone długie puzzle? Jaka to firma? Z góry dziękuję, pozdrawiam.
Witam jakie to puzzle te długie z drugiego zdjęcia?
Uczymy się czytać więc dziękujemy za pomysły. Chciałam też skorzystać z sylab do druku, ale niestety brakuje tych z literą G 😉 z pozostałych korzystamy. Dzięki 😀