Metoda sylabowa

 

Naukę czytania warto rozpocząć w każdym wieku, jeśli tylko nasze dziecko wykazuje zainteresowanie literkami.Dla większości z nas rodziców ta umiejętność wydaje się bardzo trudna do opanowania przez nasze dziecko i ciągle wydaje nam się, że jest za wcześnie.

Możemy przecież wprowadzić dziecko w świat literek poprzez zabawę. I tak było u nas. Nie było w planach nauki czytania, bo przecież kto powiedział, że 5-latek musi umieć czytać? Była zabawa, a ku naszemu zdziwieniu okazało się, że nasz synek czyta. Metoda sylabowa była wykorzystywana podczas naszych zabaw. Opis całej metody znajdziecie tu.

Nie chcę Was zanudzać naukowym wpisem, chcę pokazać jak my korzystaliśmy z tej metody niekiedy nawet pomijając pewne etapy. Wszystko zależy od nas i od zaangażowania naszego dziecka.
Najważniejsze hasło NAUKA PRZEZ ZABAWĘ.
Zabawy z literkami rozpoczęliśmy w wieku 3 lat. Były to różnego rodzaju zabawki zawierające literki. Była to tylko i wyłącznie zabawa, ale przesłaniem było wprowadzenie dziecka w świat literek. Nie pytaliśmy się dziecka jaka to literka, dziecko samo zadawało interesujące go pytania.
Kolejnym etapem było wprowadzenie do zabawy samogłosek ustnych (o, i, a, e, u dopiero później ó, y). Przy nauce samogłosek możemy również wizualizować ich kształt pokazując I jak igła, U jak uśmiech, O jak oko lub pokazujemy przy ustach kółeczko głośno wymawiając literkę O.

metoda sylabowa

Po opanowaniu samogłosek co okaże się dla waszego dziecka bardzo łatwe przechodzimy do zabaw sylabowych.

Celem opanowania tego etapu jest umiejętność łączenia spółgłoski z samogłoską i całościowe odczytywanie takiej sylaby. Dziecko wie, że ma połączyć dwie literki.

ma mo me mu mi my
pa po pe pu pi py

następnie po opanowaniu pierwszych sylab wprowadzamy kolejne połączenia np.:

la lo le li lu ló
ka ko ke ku kó ki ky

zestawienia z tą samą samogłoską np.:

la ma da pa ba ka
lo mo do po bo ko

W trakcie zabawy pokazujemy zapisane samogłoski lub sylaby i głośno je odczytujemy, zachęcając dziecko do powtarzania za nami.

Dla uatrakcyjnienia tej zabawy/nauki nie ograniczamy się tylko do czytania. Dziecko po kilku minutach, poczułoby się zmęczone i znudzone. Stosujemy na tym materiale różne ćwiczenia, np.:
  • wskazywanie sylaby wypowiadanej przez nas,
  • wyszukiwanie określonej sylaby w wyrazie i wskazywanie jej
  • układanie z ruchomego alfabetu

Kolejny etap to łączenie dwóch sylab otwartych w wyrazy np.:

lala, baba, papa, jaja,sala, pole

 

Na tym etapie zaczęliśmy zabawę z dominem sylabowym. Świetna zabawa w którą grała cała nasza rodzina.

Oto materiały które wykorzystywaliśmy do naszych zabaw

 

Kolejnym etapem było tworzenie wyrazów z sylab, próby odczytywania wyrazów

metoda sylabowa

metoda sylabowa

 

Do pobrania, kliknij by pobrać

 

 

24 Thoughts on “Jak 5-latek nauczył się czytać – metoda sylabowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *