Moje dziecko jest nieśmiałe.
Jesteś mamą bądź tatą nieśmiałego dziecka?
Zdarza się, że Twoje dziecko chowa się za dorosłym, spuszcza wzrok, boi się publicznych występów, a na widok gości w domu ucieka do innego pokoju? Dzieci przechodzą przez różne etapy rozwoju, raz są nadmiernie ciekawe, energiczne  a innym razem wycofują się i wstydzą.
Koniecznie przeczytaj nasz wpis.

Nieśmiałość jest to cecha, która  może utrudnić życie – poznawanie nowych ludzi, miejsc, zawieranie przyjaźni, odczuwanie radości. Nieśmiałe dzieci często przyjmują bierną postawę, nie mają swojego zdania i podporządkowują się reszcie grupy, są spokojne i uległe. Często są małomówne, onieśmielone w sytuacjach społecznych, mają trudności w zabieraniu głosu publicznie. Nie wierzą w swoje możliwości, miewają zaniżoną samoocenę.  Zewnętrzne objawy nieśmiałości to: ciche mówienie, unikanie kontaktu z innymi, niepodejmowanie działań wtedy, gdy należy je podjąć.Do objawów fizjologicznych zaś zalicza się: szybkie bicie serca, czerwienienie policzków, pocenie się, dolegliwości żołądkowe, jąkanie się, przyspieszony puls. Znacie to?
Nieśmiałe dzieci potrzebują zrozumienia, a my rodzice, nauczyciele musimy im w tym pomóc. Jest to zjawisko normalne, a nieśmiałość często mija z wiekiem.
A co najważniejsze – nasze zachowania również mogą potęgować nieśmiałość naszego dziecka. Często robimy to całkowicie nieświadomie. Chcemy mu pomóc a skutek jest odwrotny.

Co potęguje nieśmiałość naszego dziecka?

 

Nadopiekuńczość ze strony rodziców nie pomaga dziecku, a wręcz wzmaga jego nieśmiałość, ogranicza samodzielność, nie pozwala mu ćwiczyć umiejętności społecznych. Brak akceptacji dziecka oraz stawianie mu zbyt wysokich wymagań czy surowe karanie także sprzyjają rozwijaniu nieśmiałości. Silne oparcie w rodzicach chroni dziecko przed negatywnymi emocjami, a jego brak powoduje niezdolność do nawiązywania bliskich kontaktów z innymi.

Jak pomóc nieśmiałemu dziecku?

 

  •  doceniajmy nawet małe osiągnięcia, by dziecko miało powód do dumy.
  • prowadźmy dużo rozmów z dzieckiem, zachęcajmy je do wyrażania własnego zdania,
  • nigdy nie porównujmy go z innymi dziećmi,
  • uczmy dziecko identyfikować emocje, nazywać, opisywać je,
  • stwarzajmy okazje do spotkań z innymi nieznanymi ludźmi,
  • czytajmy z dzieckiem książki, w których bohaterowie pokonują nieśmiałość w nowych okolicznościach.

Pamiętajmy, że rozwijanie predyspozycji, zainteresowań, zdolności pozwali naszemu dziecku obniżyć lęk. Słuchanie muzyki, taniec dają wspaniałe korzyści – przynoszą radość i zadowolenie. Wspierajmy nasze dziecko.

Historię nieśmiałego chłopca poznacie czytając naszą książkę. Jeśli Wasze dziecko ma problem z nieśmiałością, z okazywaniem emocji, pojawia się stres związanym z pójściem do przedszkola to koniecznie kupcie naszą książkę, niech Wasze dziecko pozna Florka.

 

One Thought on “Moje dziecko jest nieśmiałe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *