Rysunek dziecka jest obok mowy jedną z pierwszych form ekspresji, jest bardzo ważnym etapem w rozwoju czynności plastycznych.
Każde dziecko we własnym tempie rozwija zdolności manualne jednak warto mieć wiedzę dotyczącą etapów rozwoju rysunku naszych dzieci.
Rozwój rysunku dziecka w wieku od 2 lat do 6 lat
2-latki
Dziecko w tym okresie zafascynowane jest czynnością rysowania jako ruchem, nie próbuje odtworzyć widzianego otoczenia. Małe dziecko zazwyczaj trzyma ołówek całą dłonią i kreśli linie chaotyczne, delikatne, nikłe, które nic nie przedstawiają – stanowi to jedynie doskonałe ćwiczenie dla ruchów ręki i spostrzegania. Rysuje ruchami zamaszystymi, wykracza poza kartkę . U dzieci powyżej 2,5 lat życia pojawiają się małe rysuneczki zygzaków, spiralek, plamek, kreseczek. Dziecko zaczyna rysować poziomo, następnie pionowo, ukośnie, zaczyna kreślić półokręgi, a na samym końcu koło, zgodnie z przeciętnym tempem rozwoju grafomotorycznego dzieje się to między 2,5 a 3 rokiem życia.
Fabian 2 latka
Fabian 2,5 lat
3-latki
W wieku 3 lat dziecko zwykle zaczyna stosować chwyt zbliżony do tego, jakim posługują się dorośli. W rysunkach dzieci zaczynają pojawiać się elementy figuralne: kółka, krzyżyki, kwadraty, prostokąty, które w połączeniu z prostymi kreskami i punktami stanowią podstawę przyszłego rysunku. Potrafi rysować ołówkiem na papierze, wykonując koliste ruchy ręki. Kontrola nad własnymi ruchami jest bardzo ważnym osiągnięciem dziecka w tym okresie. W wieku około 3,5 lat zaczynają pojawiać się głowonogi, barwa, kolor kredki zaczyna mieć znaczenie.
Dziecko nadaje swoim rysunkom nazwy, chociaż często jeszcze nie przypominają rzeczywistych przedmiotów i istot np:
- zygzak to jest wąż
- kreska to kwiatek,
- kółko to słońce, często przypomina kształtem ziemniaka, jajko
- głowonogi to mama, tata
Miłosz 3 lata
Fabian 3,5 lat
Miłosz 3,5 lat
4-latki
Od 4 roku zaczynają pojawiać się rysunki tematyczne, które z czasem zaczynają dominować w twórczości dziecka. Dziecko w tym wieku to już mały artysta. Trzyma kredkę mocno i pewnie, porusza nią zginając i prostując palce. Kredka znajduje się w uchwycie 3 palców (kciuka, wskazującego i środkowego), w pobliżu miejsca zatemperowania. Dziecko w tym wieku potrafi zamalować kredkami proste, wyraźne kontury. 4 – latek rysuje rozpoznawalne kształty, wie co chce namalować, Pierwszym symbolem jaki tworzy dziecko jest:
- człowiek. Dziecko rysuje postać ludzką jako „schemat”, rysuje tzw. ” głowonogi” – koło oznacza głowę , 2 pionowe kreski nogi, pojawiają się oczy, usta, włosy, ale jeszcze bez dokładnych szczegółów, pojawia się tułów oraz elementy ubrania
- następnie pojawiają kwiatki stworzone z zamkniętych okręgów, łodygi i listków
- pojazdy
- słońce, kwiaty, drzewa
Rysunki 4,5 latków zaczynają zawierać coraz więcej szczegółów, rysunki są dokładniejsze i zawierają konkretne barwy.
Fabian 4 lata
Fabian 4,5 lat
Jagoda 4,5 lat
5- 6 latki
Dziecko w tym okresie jest już zaprawionym rysownikiem, rozmieszcza starannie wszystkie elementy na kartce papieru. Barwy są zgodne z rzeczywistością, pojawiają się elementy krajobrazu, rysunki są barwne. Prawidłowo narysowane są linie, małe elementy, czasem możemy dostrzec zamalowane tło. Rysunki coraz częściej przedstawiają różne sytuacje. Często wzorują się na innych rysunkach, postaciach rzeczywistych lub bajkowych. Pojawia się chęć eksperymentowania z kolorem. Rysują zgodnie z tym co wiedzą a nie z tym co widzą np. kot pije mleko, pies mieszka w budzie itp. Zwracają uwagę na szczegóły:
- postać ludzka zaczyna być proporcjonalna. “Ubrana” czyli zamalowana. Zgodna z płcią. Pojawia się szyja, talia, uszy, stopy, palce. Pojawiają się elementy ubrania ( spódnice, spodnie, koszulki) , włosy, biżuteria. Bardzo często ukazywana jest w ruchu.
- Dom posiada okna – w oknach firany, kwiaty. Komin, schody przed domem, płot.
- Samochody posiadają światła, reflektory
- Drzewa mają korzenie, gałęzie, liście
Vanessa 5 lat
Vanessa 5 lat
Vanessa 5,5 lat
Vanessa 5,5 lat
Marika 6 lat
Milena 6 lat
Miłosz 6 lat
Bardzo przyjazne opracowanie. Dziękuję