Gdy na dworze nastaje ciemność, dla nas to znak, że czas najwyższy położyć się spać. I tu w niektórych domach zaczyna się problem, ponieważ zaczyna się pojawiać lęk dziecka przed ciemnością. Dzieci uruchamiają swoją bujną wyobraźnię – spod łóżka wychodzą duchy, potwory i złe czarownice. Zamknięte drzwi, ciemno w pokoju wywołują krzyk i płacz u malucha.  Biegnie do nas w nocy i nie chce wracać za żadne skarby do siebie. Zadajemy sobie pytanie, co się stało  z naszym dzieckiem, przecież do tej pory niczego się nie bał.

Musimy pamiętać o tym, że lęki dziecięce są naturalne i stanowią pewien etap rozwoju dziecka. Lęk dziecka przed ciemnością występuje około trzeciego, czwartego roku życia i zanika zazwyczaj po szóstym. Wiąże się ściśle ze sferą emocjonalną pobudzaną często wieloma bodźcami typu bajki, filmy, gry.

Jak możemy pomóc dziecku ? Mamy na to sposób.
  • Nie wyśmiewaj jego lęków. Daj mu odczuć, że je rozumiesz.
  • Wspieraj dziecko. Powiedz, że to normalne, że każdy czas boi się ciemności, ale tak naprawdę ona wcale nie jest taka straszna.
  • Oswajaj dziecko “małymi krokami”  z ciemnością – możesz zostawić włączoną lampkę w jego pokoju.
  • Czytaj na noc wesołe rymowanki.
  • Unikaj bajek i filmów, w których pojawiają się stresujące dla dziecka postacie, zwierzęta, owady, sytuacje, przedmioty – aby nie pobudzać wyobraźni.
  • Możecie wybrać wspólnie jakąś ulubioną maskotkę, która w nocy będzie pilnować malucha.
  • Wieczorem razem z dzieckiem przegońcie wszystkie strachy z każdego zakamarka pokoju.

 

To tylko niektóre propozycje radzenia sobie z dziecięcym lękiem przed ciemnością. Więcej przykładów znajdziecie w naszych książkach

“Świat Florka” oraz “Świat Florka. Pamiętnik przedszkolaka.

https://ponadwszystko.com/sklep/

 

 

                                                                                                                    Do kupienia tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *