Uniwersalnym sposobem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka, w tym osobowość – są zabawy plastyczne.
Praca umysłu w połączeniu z ruchem rąk sprawia, że dziecko poznaje otaczającą rzeczywistość na swój własny sposób.
Edukacja plastyczna należy do najbardziej twórczych działań  w procesie wychowania naszych dzieci.

Co daje naszemu dziecku:
  • wyzwala uczucia i emocje
  • pozwala na samorealizację
  • zaspokaja potrzebę ekspresji
  • stymuluje rozwój
  • rozwija wyobraźnię
  • pobudza do wyrażania myśli
  • wyzwala inicjatywę w działaniu
  • wspomaga i rozwija motorykę
  • jest źródłem radości i dobrej zabawy

Dorosły człowiek w obecnych czasach musi być  kreatywny. Zabawy plastyczne są jednym z pierwszych czynników rozwijających kreatywność naszych dzieci i kształtujących osobowość.

Dlatego organizuj swojemu dziecku w zaciszu domowym zabawy plastyczne. Daj mu możliwość do swobodnego wyrażania siebie, swoich emocji i przeżyć. Działalność artystyczna  dzieci obejmuje rysowanie, malowanie, modelowanie, lepienie, wycinanie, wydzieranie oraz różne twórcze metody ekspresji. Stopień trudności zabaw, doboru materiałów zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości malucha. Małe dzieci poprzez różne formy plastyczne przeżywają radość tworzenia oraz zadowolenie, które pobudza do dalszej zabawy i pozytywnie wpływa na ich rozwój.

W naszych wpisach znajdziecie dużo technik, metod, materiałów i narzędzi, które pomogą Wam wybrać coś dla waszego dziecka, tak aby zadania stawiane “szkrabowi” były przez niego samodzielnie wykonywane a także były atrakcyjne. Wszystkie techniki były nie raz testowane przez naszych synów 🙂 i oczywiście w pracy zawodowej.
Wybrałyśmy dla Was te, które wzbudziły największe zainteresowanie i radość wśród dzieci.

Kontakt ze sztuką rozwija u dziecka ekspresję, umiejętności artystyczne, zdolność do działania, rozbudza zaciekawienie, wrażliwość, pomaga w odkrywaniu “siebie”.

Podczas tworzenia twoje dziecko doznaje silnych przeżyć, ma możliwość doznania uczuć, których nie jest w stanie wyrazić słowami.

Pamiętaj – nie narzucaj mu swojego zdania – niech działa sam.
   Uwrażliwiaj dziecko na otaczający świat. Zachęcaj do obserwowania, badania i eksperymentowania. Inspiruj  różnymi środkami. Podsycaj w nim potencjał, dając mu szeroki wachlarz metod i zabaw rozbudzających kreatywność. 
Zacznij już dziś – powodzenia! 🙂

 

zabawy plastyczne

One Thought on “Zabawy plastyczne – wychowaj wielkiego artystę!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *