Okres dziecięcy, przedszkole a nawet żłobek są kluczowym okresem dla kształtowania się prawidłowej postawy dziecka. To czas kiedy można skorygować pojawiające się dysfunkcje oraz najzwyczajniej w świecie wpoić dobre nawyki w tym zainteresowanie sportem.
Dla bardzo małych dzieci świetnie sprawdzają się piłki, które można turlać, którymi można grać, a także duże piłki z grubej gumy np. z wypustkami na których dziecko będzie mogło skakać, kłaść się rozprostowując w ten sposób kręgosłup, czy też turlać się na nich na brzuchu. Dla dzieci w każdym wieku atrakcją będą skakanki, hula hop, pachołki, balony.

W toku zabaw ruchowych podnosi się wydolność wielu narządów i układów zwłaszcza układu ruchowego i mięśniowego, krążenia,oddechowego, przemiany materii, a także rozwijają się wszystkie elementy motoryki: siła, szybkość, zręczność, wytrzymałość oraz umiejętności ruchowe przydatne po prostu na co dzień. Zabawy ruchowe rozwijają również pamięć I wyobraźnię. Bardzo dużo zabaw wpływa korzystnie na kształtowanie woli I charakteru dziecka oraz takich cech jak: samodzielność, śmiałość, pomysłowość, panowanie nad sobą oraz zdyscyplinowanie.

Oto kilka przykładów prostych gier i zabaw ruchowych dla dzieci młodszych, które możemy wykorzystać do zabawy w domu bądź ogrodzie:

  • Zabawy dla dzieci od 2,5 roku

Taniec z balonem: dziecko tańczy z mamą, tatą, rodzeństwem, kolegą lub koleżanką trzymając się za ręce. Włączamy muzykę i mówimy gdzie ma się znajdować balon. Balonik możemy trzymać głowami, brzuszkami, kolanami itp.
Balony boją się podłogi: pokazujemy dziecku, jak podrzucać balony i cały czas odbijać ja tak, żeby nie spadły na podłogę, bo podłoga “parzy”. Następnie maluch sam podrzuca jeden balonik, a jak nabierze wprawy może spróbować odbijać dwa.
Przeszkody z maskotek: w pokoju lub w ogrodzie na trawie rozkładamy zabawki w równych odstępach, jedna za drugą. Dziecku polecamy, aby przeskakiwało rozrzucone “maskotkowe” przeszkody i jak najszybciej dotarło do mety. Możemy poćwiczyć skakanie razem z naszym dzieckiem.
Akrobacje po linie: przyklejamy na podłodze długi kawałek taśmy, liny, włóczki, to co mamy akurat pod ręką. Potem prosimy dziecko , by stawało na niej stopa za stopą i ćwiczyło chodzenie po “linie”. Sami też włączamy się do zabawy.
Hop i stop: razem z dzieckiem biegamy, podskakujemy, tańczymy, a gdy w pewnym momencie zawołamy STOP trzeba stanąć w bez ruchu. Wszystkich odczarowuje dopiero okrzyk HOP. Polecenie wydajemy raz my, raz nasze dziecko

  • Zabawy dla dzieci od 3 roku życia

    – Ćwiczenia gimnastyczne: dziecku na pewno spodoba się ta gimnastyka. Zadajemy dziecku pytania:
    1. Czy umiesz skakać jak kangur?
    Jeśli tak to skaczemy.
    2. A czy umiesz się czołgać po podłodze?
    Jeśli tak to czołgamy się na brzuchu, odpychając się rękami
    3. Czy ćwiczyłeś już kiedyś równowagę?
    Połóż na czubku głowy książkę i spróbuj chodzić po pokoju tak, żeby nie spadła. Można wyciągnąć na bok ręce.
    4. A robiłeś już kiedyś skręty tułowia?
    Najpierw w jedną a potem w drugą stronę
    5. A potrafisz zrobić wesołego pajacyki.
    Skaczemy i śmiejemy się jak pajace
    6.A na koniec zatańcz taniec indiański. Pochyl się do przodu i przeskakując z nogi na nogę, wymachuj rękami.

    Zabawy ruchowe:
    Celowanie – Ustawiamy na środku pokoju, ogrodu  pojemnik.  Rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci/dziecko. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić do pojemnika. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.
    Butelkowy slalom – Zaczynacie od rozstawienia  butelek.  Zadanie polega na turlaniu piłki  w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek.
    Poszukiwacze skarbu – Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was!

To tylko garstka zabaw jakie możecie wykorzystać w codziennej zabawie z dzieckiem, oczywiście czym dziecko starsze możecie zwiększać stopień trudności lub wymyślać inne ciekawe zabawy.

Pamiętajmy jednak jak waży jest ruch w życiu naszego dziecka.

1. Zabawy ruchowe są dla dziecka najłatwiejszą i najbardziej dostępną formą ruchu.
2. Zabawy najlepiej i najwszechstronniej przygotowują dziecko do wielu trudnych zadań w przyszłości.
3. Dzięki zabawom ruchowym na świeżym powietrzu zapewniamy dziecku prawidłowy rozwój, zdrowie i sprawność fizyczną, które są konieczne dla wszelkiej dalszej działalności człowieka.
4. Zabawy ruchowe są doskonałym środkiem zapobiegającym różnym nieprawidłowościom rozwojowym.

One Thought on “Ruch to zdrowie – zabawy ruchowe dla dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *