Czytanie dzieciom bajek ma bardzo istotny wpływ na rozwój i osobowość dziecka. Badania naukowe wykazują, że czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego psychikę i rozwój poznawczy. Czytając naszemu maluchowi uruchomiamy jego wyobraźnię. Dziecko wyobraża sobie obrazy, wciela się w postać bohatera, przeżywa różne emocje, pobudza twórcze myślenie.

Czytajmy najmłodszym i umożliwiajmy czytanie nieco starszym. Wybierajmy książki o tolerancji, wrażliwości, poruszające ważne tematy i uczące wiedzy o otaczającym świecie.

Czytając dziecku spędzamy z nim czas, dziecko czuje wtedy, że jest ważne i kochane.

Poniżej przedstawiamy nasze pozycje które warto mieć w swojej domowej biblioteczce.

 

  1. “Leo i Tuli” – słucham i powtarzam (dla dzieci od 0 do 3 lat)

Książka opowiada o chłopcu, który szuka swojego przyjaciela. Pomagają mu w tym leśne zwierzęta. Pozycja wspomaga naukę mowy, przepełniona jest bowiem wyrazami dźwiękonaśladowczymi które maluszek powtarza za rodzicem. Piękne ilustracje zachęcają maluszka do oglądania książki i wracania do niej.

2. “Świat Florka” (dla dzieci w wieku przedszkolnym 3-7 lat)

Opowieść o nieśmiałym chłopcu, któremu przyszło się zmierzyć z przedszkolnym światem. To zbiór opowiadań które pozwolą dziecku zrozumieć emocje, odnaleźć cząstkę siebie dzięki utożsamieniu się z bohaterem i przeżyć z nim niejedną przygodę.

3. “Świat Florka. Pamiętnik przedszkolaka” (dla dzieci w wieku przedszkolnym 3-7lat )

Książka opowiada o rzeczywistych problemach, z którymi dziecko musi sobie poradzić (złe sny, pierwsza wizyta u dentysty, skarżenie czy odmienność. Dziecko, utożsamiając się z bohaterami poszczególnych opowiadań, ma szansę zrozumieć trudne emocje, by potem stawić im czoła w prawdziwym życiu.

Nasze książki adresowane są nie tylko dla dzieci – są książkami dla całej rodziny, dla wszystkich, którzy chcą nauczyć dziecko, jak rozwiązywać problemy. Idealne również dla nauczycieli, którzy w swojej pracy wykorzystują elementy bajkoterapii, jako jednej z metod pracy z dziećmi.

Dlaczego warto czytać bajki?

  • stymulują rozwój mowy
  • rozwijają zdolności komunikacyjne
  • uczą przez naśladownictwo
  • wspierają proces kształtowania się słuchu językowego
  • kształtują pamięć słuchową
  • rozwijają wyobraźnię
  • poprawiają koncentrację
  • rozwijają myślenie przyczynowo -skutkowe
  • pomagają w rozpoznawaniu emocji

One Thought on “Wpływ czytania bajek na rozwój dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *