Coraz więcej mówi się o potrzebie stymulowania zmysłów naszych dzieci dla prawidłowego rozwoju. Pracując na co dzień z dziećmi obserwujemy coraz więcej dzieci z problemami z przetwarzaniem bodźców sensorycznych co skutkuje min. trudnościami w uczeniu i koncentracji, obniżoną koordynacją ruchową, nadwrażliwością na bodźce lub nadmiernym ich poszukiwaniem . Zabawy sensoryczne uwielbiają prawie wszystkie dzieci więc możemy połączyć świetną zabawę poprzez odkrywanie właściwości sensorycznych wspomagając rozwój naszych dzieci – co ma również dodatkową zaletę, stymulując nowe obszary ich mózgu podczas przetwarzania nowych substancji i ich unikalnych właściwości.

Zabawy masami plastycznymi wpływają również na rozwój motoryki małej.

Motoryka mała odnosi się do sprawności dłoni i palców. Jej rozwój jest kluczowy w pierwszych latach życia, wpływa bowiem w kolejnych na wiele czynności wymagających dużej precyzji np. zapinania guzików, posługiwania się sztućcami oraz pisania. Zabawa masą plastyczną to bardzo dobry sposób na:

  •  ćwiczenie sprawności palców – np. podczas lepienia małych elementów, formowania kulek, zwijania ślimaczków itp.;
  •  ćwiczenie sprawności całych dłoni – np. podczas ugniatania większej ilości masy, czy też przeciskania jej przez foremki.

Dzisiaj chcemy zaprezentować wam przepis na naturalny slime z nasionami chia.

 

 

 

Składniki:

1/2 szklanki nasion chia
1 1/2 szklanki wody
3-4 szklanki mąki ziemniaczanej
Barwniki spożywcze

 

Umieść nasiona chia w dużej misce i dodaj wodę. Dodaj barwniki spożywcze według potrzeb, aby nasiona chia i slime stały się kolorowe. Przykryj miskę folią i umieść w lodówce lub na blacie w bezpiecznym miejscu. Po około 5 godzinach (można przygotować dzień wcześniej i zostawić na noc) nasiona chia będą gotowe do produkcji slimu. Nasiona chia są naturalnie galaretowate, stopniowo dosypujemy  do nich mąki. Użyjcie osobistych preferencji, aby określić, kiedy przestać dodawać mąkę ziemniaczaną, ale raczej nie przekraczajcie 4 szkalnek (zbyt duża ilość mąki sprawi, że nie będzie się rozciągał). Przepis ten można trzymać w lodówce przez kilka dni, ale zwykle wyrzucamy go po 2-3 dniach.

Masa z nasion chia świetnym sposobem na włączenie umiejętności sensorycznych do codziennej zabawy. Przepis bez kleju jest idealny nawet dla najmłodszych osób poszukujących zmysłów.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o podobnych wpisach i promocjach? Zapisz się na nasz newsletter.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *