2 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Świadomości Autyzmu. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe. Jest uszkodzeniem systemu, który porządkuje otrzymane od zmysłów informacje, co sprawia, że dziecko nadmiernie reaguje na niektóre bodźce, na inne zaś bardzo słabo. Dziecko autystyczne często odsuwa się od swojego otoczenia i ludzi, aby zatrzymać ogrom bodźców (zapachy, odgłosy, ruchy przedmiotów). Autyzm jest nieprawidłowością okresu dzieciństwa, która powoduje separację dziecka od kontaktów międzyludzkich. Nie interesuje się światem zewnętrznym i nie bada go. Pozostaje w swoim własnym, wewnętrznym świecie. Pierwsze sygnały nieharmonijnego i nieprawidłowego rozwoju, występują już we wczesnym dzieciństwie np.:brak uśmiechu na widok rodzica, brak gaworzenia, brak lub wybiórczy kontakt wzrokowy.

Coroczne świętowanie tego dnia ma na celu podniesienie świadomości społecznej. Ma zwrócić uwagę na nietolerancję, dyskryminację i izolację jakiej doświadczają dzieci objęte autyzmem.

Spróbujmy zrozumieć osoby z autyzmem aby zmienić ich świat na lepszy! Zaangażujmy się w różne akcje. Pokażmy, że jesteśmy otwarci!

Pamiętajmy, że 2 kwietnia jest niebieskim dniem. Niech wiedzą, że te niebieskie akcenty co właśnie dla nich!

Chcesz wiedzieć więcej na temat autyzmu? Zapraszamy na nasz wpis Mam autyzm  – co dalej.

Polecamy również poradnik dla rodziców oraz ulotki dostępne tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *