Autyzm i zespół Aspergera to zagadkowe zaburzenie, które zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i zaburza wiele aspektów rozwoju,
czyniąc dziecko niezdolnym do tworzenia więzi społecznych czy komunikowania się w prawidłowy sposób. Problemy te dotykają coraz więcej dzieci i ich rodzin.
Warto wiedzieć, że autyzm dziecięcy może przybierać różne formy, od łagodniejszych, zbliżonych obrazem klinicznym do zespołu Aspergera, po głębokie, gdy dziecko niemal nie nawiązuje
kontaktu z otoczeniem i wymaga stałej opieki.

Pierwsze sygnały nieharmonijnego i nieprawidłowego rozwoju, często występują już we wczesnym dzieciństwie, już w pierwszym roku życia dziecka. Należy pamiętać, że charakter i stopień
nasilenia trudności w rozwoju są u dzieci z autyzmem bardzo zróżnicowane. Oczywiście zdarza się, że słyszymy od wielu ludzi, często lekarzy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, jednak są normy i jeśli nasze dziecko mając 3 lata nie mówi, nie patrzy na nas, nie bawi się z innymi dziećmi, to sprawdźmy to. Udajmy się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i opowiedzmy o naszych obawach.

Co jest najtrudniejsze w diagnozie?

Brak wiedzy rodziców oraz brak akceptacji społeczeństwa.

Często słyszymy, że dzieci autystyczne są “wyjątkowe” – dokładnie tak. Każde z nich jest inne, często mają niesamowitą pamięć, ich wiedza zaskakuje, to jednak społeczeństwo i kontakty międzyludzkie sprawiają, im najwięcej trudności. Nasza akceptacja i zrozumienie ułatwią dzieciom i ich rodzicom funkcjonowanie.

Spektrum autyzmu to nie jest wyrok! Szybka diagnoza i terapia to większa szansa na poprawę funkcjonowania  dziecka.

 

Na co dzień pracujemy z dziećmi ze spektrum autyzmu i widzimy jak szybka diagnoza jest cenna. Dlatego stworzyłyśmy poradnik dla rodziców Autyzm- co dalej? Oraz zaprojektowałyśmy wspólnie z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu ulotki – Mam Autyzm/ Mam zespół Aspergera – spróbuj mnie zrozumieć. Nasza wiedza i akceptacja pomoże zarówno rodzicom i dzieciom, które przejawiają zaburzenia ze spektrum autyzmu odnaleźć się w społeczeństwie.  Naszym celem jest to, aby ulotki i poradniki znalazły się w wielu przedszkolach w Polsce.

W kolejnych wpisach podpowiemy jakie terapie są dostępne i co polecamy, aby poprawić funkcjonowanie dzieci autystycznych.

Plakat

2 Thoughts on “Mam autyzm – co dalej?”

  • Wszyscy , którzy usłyszą słowo autyzm, są poruszeni i wystraszeni, ale dopóki niewiele wiedzą na ten temat mogą sobie tylko wyobrażać różne rzeczy, więc cieszę się, że coraz więcej informacji na ten temat jest udostępnianych w prostej , niemedycznej formie, co pozwoli zbliżyć się do sedna, jeśli naprawdę chce się pomóc i zrozumieć.
    Wystarczy zmienić punkt zrozumienia i zwolnić tempo. Celowo napisałam “punkt zrozumienia” a nie punkt widzenia, gdyż tu należy nadać nowe znaczenia niektórym sytuacjom, proste znaczenia, nie naukowe i medyczne, nie symboliczne, ale najprostsze, o którym świat zapomina w natłoku oświaty i nauki, wszystko komplikuje i najprostsze rzeczy urastają do rangi wyczynu, a tu chodzi o cofnięcie się do najprostszych form. I myśląc takimi prostymi kategoriami będziemy w stanie zrozumieć osoby autystyczne. Czasem jedno proste słowo lub gest, uśmiech więcej znaczy niż długi wykład. Więc zamiast dawać wskazówki, podaj rękę i powiedz: “przyjaźń”, zamiast mówić “weź się w garść”, obejmij ramieniem i powiedz “zróbmy to wspólnie”, zamiast “nie płacz”, powiedz “umiesz sie uśmiechnąć?” a niezrozumiały swiat z barierami stanie się bardziej przyjazny ludziom niezrozumianym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.