Wiek przedszkolny to okres w którym następuje znaczny rozwój motoryczny. Dzieci w tym okresie charakteryzuje silna potrzeba ruchu – tzw. głód ruchu. W  tym czasie zdobywają wiele umiejętności manualnych, które wykorzystają w przyszłym życiu.

Nauczycielowi przedszkola przypada w udziale towarzyszenie dziecku w okresie intensywnego rozwoju fizycznego. Aktywność ruchowa jest tu najważniejszym stymulatorem wpływającym na rozwój dziecka. Aby uzyskać dobrą sprawność w zakresie precyzji ruchów dłoni i palców trzeba najpierw zadbać o motorykę dużą. Rozwojowi sprawności w tym zakresie będzie służyło systematyczne zachęcanie dziecka do wykonywania wszelkich czynności samoobsługowych jak i organizowanie zabaw ruchowych i rytmizujących. Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie powtarzają czynności, cieszą się gdy udaje im się osiągnąć coraz lepszą sprawność. Dzięki aktywności ruchowej doskonalą zmysły, sferę odbioru bodźców oraz funkcje poznawcze.

Dziecko które ukończyło 3 lata sprawnie chodzi i biega, pewnie trzyma przedmioty w czasie chodzenia, przez 2-3 sekundy stoi na jednej nodze, rzuca, kopie i próbuje łapać piłkę, jeździ na trójkołowym rowerku, samodzielnie wkłada i zdejmuje części garderoby. W zakresie sprawności manualnej rysuje pionową i poziomą linię prostą, krzyżyk oraz koło, buduje wieżę z klocków, posługuje się widelcem i łyżką, kubkiem, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne, wkłada klocki różnego kształtu do właściwych otworów.

Prawidłowa motoryka oraz sprawność manualna jest jednym warunków powodzenia w szkole. Zdobywa ją dziecko w przedszkolu w toku wykonywania różnych czynności, zwłaszcza angażujących drobne ruchy palców: wydzieranie, wycinanie, naklejanie, zginanie, wyszywanie, nawlekanie, rysowanie, malowanie oraz wszelkie prace konstrukcyjne.

Organizując dziecku czas, musimy pamiętać by zawsze znaleźć chwilę na aktywność ruchową, która jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu. Żadne nasze zajęcia nie będą efektywne jeśli nie będą połączone z aktywnością fizyczną. Wspierajmy dzieci w ich samodzielnych działaniach.

A już 22 listopada obchodzimy Dzień Kredki, to doskonała okazja, aby doskonalić rozwój motoryki małej. Przygotowałyśmy dla Was kilka pomocy na ten dzień.
Korzystajcie (kliknij w obrazek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *