Wrzesień i nowy rok szkolny to nie tylko stres dla dzieci, które rozpoczynają edukację przedszkolną, to nowy etap w życiu rodziców, którzy są również “przerażeni” jak to będzie.
Bardzo ważne jest pierwsze spotkanie z rodzicami, którzy mają wiele obaw, ale też wiele wymagań.
Pierwsze zebranie z rodzicami w przedszkolu ma przede wszystkim charakter informacyjno-organizacyjny i trzeba się do niego dobrze przygotować.
Podczas takiego zebrania musimy rozwiać wszystkie wątpliwości rodziców związane z nowym etapem w życiu ich dziecka.
Musimy zdobyć zaufanie rodziców i namówić ich do współpracy. Zebrania z rodzicami, indywidualne konsultacje są nieodłącznym elementem naszej pracy, a rodzic powinien wiedzieć, że będąc partnerem przedszkola wspomaga również rozwój i funkcjonowanie swojego dziecka. O wskazówkach dotyczących zebrania z rodzicami przeczytacie tutaj.

Jak przygotować się do pierwszego zebrania?
O czym rozmawiać?

 

Przedstawiamy Wam nasz scenariusz, który wykorzystujemy zawsze wtedy gdy rozpoczynamy pracę w grupie dzieci 3-letnich.
Naszym zdaniem są to najistotniejsze kwestie, które trzeba poruszyć.

Pierwsze zebranie

Podczas pierwszego zebrania rozdajemy również rodzicom ankietę dotyczącą ich dziecka. Jest to pomocne “narzędzie” dla nauczycieli. Nie znając jeszcze nowych dzieci, dzięki takiej ankiecie dowiemy się  niekiedy cennych informacji, a dzieci widząc nasze zaangażowanie szybciej nam zaufają.

Ankieta o dziecku

Pamiętajmy, że wrzesień to bardzo trudny miesiąc, pojawia się tutaj ogrom emocji. My, aby wesprzeć rodziców na drzwiach przedszkolnej sali wieszamy List, który ma dodać rodzicom otuchy.

List do rodziców

Pomocny w organizacji zebrania jest Planer Nauczyciela Przedszkola do kupienia tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *