W ogólnym rozwoju dziecka sfera emocjonalna jest najbardziej delikatna i zarazem najtrudniejsza w kształceniu ze wszystkich innych sfer.  My rodzice, w pogoni za rozwojem umysłowym naszych dzieci często zapominamy o rozwoju uczuć u dziecka. A przecież doskonale wiemy, że podstawą prawidłowego rozwoju, jest przede wszystkim umiejętność rozpoznawania emocji, próby ich nazywania, wyrażania i radzenia sobie z nimi. Jeśli tego nie wykształcimy od najmłodszych lat dziecko może mieć problemy z wyrażaniem siebie.

Przygotowałam kilka praktycznych rad które pomogą nam w rozwijaniu emocji u naszych dzieci.

 

Jednak zacznijmy od początku. Musimy zadać sobie pytanie:

Co ma wpływ na rozwój emocjonalny naszych dzieci ?

I tu przede wszystkim należy wymienić:

 

-temperament

-osobowość

-poczucie własnej wartości

-wrodzone predyspozycje

-etap rozwoju jaki osiągnął

Wiek przedszkolny charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem uczuć i większym ich natężeniem. Emocje u dziecka w tym okresie są bardzo niestałe – gwałtowne, ich natężenie jest duże, trwają krótko i szybko się zmieniają. Między innymi dzieje się tak dlatego, że jeszcze w pełni nie wykształcił się układ nerwowy naszego malucha. I tu właśnie naszym zadaniem, jest zapewnić jak najwięcej pozytywnych uczuć i relacji. Jednak też musimy pamiętać o tym, żeby nie bronić przed każdą przykrością. Dziecko musi nauczyć się samo radzić z emocjami i rozwiązywać konflikty. Tylko w ten sposób rozwój będzie przebiegał w sposób harmonijny.

Drogi Rodzicu przede wszystkim:

 

1. ZASPOKAJAJ  podstawowe potrzeby dziecka takie jak:

  • miłość
  • akceptacja
  • zainteresowanie
  • bezpieczeństwo

Pamiętaj, o tym , że najważniejszą rolę w kształtowaniu psychiki osobowości pełni rodzina. To na nas spoczywa odpowiedzialność za umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych dziecka, co jest chyba najtrudniejszym zadaniem jaki nas rodziców czeka.

2.POMAGAJ rozładować emocje:

  • zrób kostkę z różnymi minami, emocjami, niech dziecko je nazywa
  • zachowaj spokój kiedy twoje dziecko reaguje złością (spróbuj je czymś zagadnąć np. szczekającym psem, przejeżdżającą karetką itp.)
  • rozmawiajcie w domu o różnych uczuciach
  • bawcie się w zabawy z wyrażaniem uczuć (stwórzcie karty na których namalowane będą różne emocje, niech maluch sam próbuje je wyrażać)
  • stwórzcie w domu jakiś mały kącik gdzie dziecko może wyrażać swoją złość i frustrację. Dziecko może tam gnieść gazety i wyrzucać do kosza, tupać nogami, lepić plasteliną czy strzelać z folii bąbelkowej
  • kiedy widzisz, że twoje dziecko zaraz wybuchnie, usiądź koło niego, spróbuj przytulić i powiedzieć , że jesteś przy nim
  • mów spokojnie ale stanowczo: Nie wolno bić, to boli.
  • ucz dziecko różnych technik rozładowania emocji. Pamiętaj tylko, żeby to robić kiedy dziecko jest spokojne

     

A TEGO NIGDY TEGO NIE RÓB !:

Nie zostawiaj samego gdy przeżywa trudne emocje.

Nigdy nie karz za przeżywane emocje.

 

emocje u dziecka

 

 

 

4 Thoughts on “Emocje u dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *