ZA co to takiego?
Czy społeczeństwo zna ten skrót?

To tego wpisu zainspirował nas pan Krzysztof, który prowadzi niesamowitego bloga Asperger i życie z zespołem aspergera.
Pan Krzysztof szeroko komentuje nasz plakat, a właściwie tłumaczy nasze skróty myślowe. Na początek chcemy wyjaśnić po co i dla kogo został stworzony ten plakat, a właściwie są to ulotki.
Jesteśmy absolwenktami kierunku “Spektrum Autyzmu oraz całościowe zaburzenia rozwojowe. Diagnoza i terapia”, myśląc nad pracą dyplomową postanowiłyśmy stworzyć coś innego, “coś” co skłoni społeczeństwo do przemyśleń, skłoni do próby zrozumienia tematu dzieci z ASD. Dlatego powstał poradnik dla rodziców oraz ulotki Mam autyzm/Mam Zespół Aspergera.
Hasła, które pojawiły się na naszych ulotkach były konsultowane z rodzicami dzieci z zespołem aspergera i oczywiście nie muszą dotyczyć w 100% wszystkich dzieci z ZA, nie taki był nasz zamysł.
Na co dzień pracujemy z dziećmi ze spektrum autyzmu i możemy szczerze powiedzieć, że każdy z naszych podopiecznych jest inny, ale każdy znajdzie w naszych ulotkach coś co dotyczy właśnie jego.
Niektórzy wpisują się w nasze hasła w 100% inni nasi aspergerowcy w 60% i to nie zmienia faktu, że hasła na ulotkach są autentyczne.

Ideą naszych ulotek było i jest  zwiększenie świadomości społeczeństwa. Hasło zespół aspergera często wywołuje lęk,niepokój a  spowodowane jest to niewiedzą lub właśnie stereotypami.
Rodzice dzieci z zespołem aspergera pragną, aby społeczeństwo zrozumiało ich dzieci i jeśli nasze ulotki choć w małym stopniu się do tego przyczynią to uważamy to za sukces.

Cieszymy się, że temat został zauważony i mocno komentowany. Zachęcamy to zaglądania na bloga  Asperger i życie z zespołem aspergera, bo treści tam zawarte są niezwykle wartościowe.
Na naszym blogu pojawił się dzisiaj komentarz pani Ewy, która również ma swoje propozycje dotyczące naszej ulotki. Bardzo nas to cieszy, bo wiemy, że ludzie zaczynają się nad tym zastanawiać, próbują zrozumieć poruszany przez nas temat. Pani Ewa zaproponowała, aby hasło “mam problemy” zamienić na “mam trudności” a sformułowanie “wściekam się jak dziki zwierz” zamienić na “czasami emocje szarpią mną jak chorągiewką.” Oczywiście oba spostrzeżenia uważamy za trafne i na ulotkach mogłoby się pojawić jeszcze więcej haseł charakteryzujących dzieci z zespołem aspergera.

Odpowiadając na pytanie co to jest ZA – Zespół Aspergera.
ZA  -społeczeństwo jeszcze nie rozpoznaje tego skrótu, ale dzięki nam i Wam, może się to zmienić.

 

One Thought on “Mam Zespół Aspergera – spróbuj mnie zrozumieć”

  • Kiedy zobaczyłam Waszą ulotkę Mam Zespół Aspergera uświadomiłam sobie , że obrazuje ona w 100% moje dziecko. Dzięki niej mogę pokazać rodzinie, że nasz syn nie jest uparty i niegrzeczny, tylko jest wyjątkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *