Każdy rodzic pragnie mieć dobre relacje ze swoimi dziećmi. Wspólnie spędzony czas zaowocuje w przyszłości.
Warunkiem koniecznym do budowania prawdziwej relacji między rodzicem a dzieckiem, jest przede wszystkim to by rodzic miał czas  dla swojego dziecka.
Wykorzystajcie twórczo spędzony czas  – bez komputera czy telewizji.

Dzięki wspólnej zabawie, czytaniu, spędzaniu razem czasu –
poznajecie się lepiej, uczycie się siebie wzmacniając równocześnie wasze więzi.
Zachęcamy do tego by na chwilę się zatrzymać, spokojnie bez pośpiechu odpowiedzieć sobie na pytanie:

“Jak spędzam z dzieckiem czas i jaką relację chcę z nim zbudować?”

 

Pomysłów na wspólną zabawę może być naprawdę wiele. Wachlarz zabaw, które możemy wykorzystać jest ogromny. Nie potrzebujemy pieniędzy, oraz drogich gadżetów aby wspólna zabawa była atrakcyjna. Tak naprawdę nie liczy się ilość a jakość wspólnie spędzanych chwil. Zaprezentowane przez nas zabawy można zorganizować w bardzo prosty sposób, zarówno w domu jak i na podwórku. Ważne jest, żeby zabawa była interesująca nie tylko dla dziecka ale również dla nas. Czas, który spędzamy razem z dzieckiem – nas rodziców powinien przy okazji relaksować.

  • Dłonie – dziecko odrysowuje naszą dłoń na kartce, następnie w środku naszej dłoni odrysowujemy dłoń naszego dziecka. Kolorujemy dłoń dziecka, a nasz maluch koloruje naszą dłoń. Wspólna praca ma na celu przede wszystkim integrację. Służy temu m.in. podejmowanie decyzji dotyczące wyboru kolorów.
  • Rodzina – dziecko rysuje rodzinę, w tym czasie my rodzice ją opisujemy. Później wspólnie omawiamy nasze prace. Dziecko opowiada o swoim rysunku, a my czytamy to co napisaliśmy o naszej rodzinie. Zadanie ma na celu przedstawienie rodziny z perspektywy dziecka i rodzica.
  • Zabawa z masą solną lub gliną – wspólne tworzenie np. serduszek, zwierzątek.

zabawa od samego rana

  • Ziemniaczkowe pieczątki – zabawa dobrze wszystkim znana, polega na tworzeniu pieczątek z ziemniaków, zanurzaniu ich np. w farbie i stemplowaniu. Przy tej zabawie możemy zrobić również pieczątkowe cyfry i litery. Możemy tworzyć proste słowa i je odczytywać.

  • Bazgrołek – zabawa polega na rysowaniu dowolnych kształtów , tzw. bazgrołków przez  rodziców, z których dziecko ma coś stworzyć. Interpretacja jest dowolna, z bazgrołka może powstać wszystko co sobie dziecko wymyśli: zwierzęta. widoki i wiele innych rysunków. Zabawa ta rozwija kreatywne myślenie dziecka.
  • Malowanie kamieni – wystarczą zwykłe kamienie oraz farby lub kredki/mazaki żelowe. Pozostaje uruchomić wyobraźnie i przystąpić do tworzenia kamyczkowych stworków lub pięknych obrazków na kamieniu. Ciekawie wyglądające kamienie można znaleźć na wspólnym spacerze.

  • Początek i koniec (zabawa dla starszych przedszkolaków)-  jest to zabawa ze słowami. Polega na tym, ze dziecko i rodzic na zmianę mówią wyrazy na takiej zasadzie, że pierwsza litera kolejnego wyrazu jest ostatnia literą  wyrazu poprzedniego, na przykład oko – obraz – zegar – ręka….Zabawa ta kształtuje słuch fonemowy u dzieci, może być także dobrą diagnozą w przypadku gdy dziecko nie słyszy głosek w wygłosie i nagłosie. Musimy pamiętać, aby zabawę dostosować do wieku dzieci i nie wymyślać zbyt trudnych wyrazów.
Życzymy Wam świetnej zabawy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *